Meble sosnowe – wady i zalety materiału

Drewno sosnowe, to materiał niezwykle popularny. Wytwarzane są z niego meble niemalże każdego rodzaju. Wybierając je, warto byś wiedział, na co konkretnie się decydujesz. Jeżeli chodzi o wady mebli sosnowych, koniecznie należy zacząć od wiedzy na temat użytkowania tego rodzaju przedmiotów. Drewno sosnowe jest materiałem wymagającym i konieczne są różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne i konserwujące, zapobiegające jego zniszczeniu. To materiał bardzo podatny na działanie wilgoci i światła słonecznego, wymaga zatem odpowiedniego, solidnego lakierowania. Meble sosnowe mają to do siebie, że drewno, z którego są zrobione przez cały rok „pracuje”, kurcząc się i rozciągając na zmianę. Co za tym idzie, często rozsychające się szuflady wymagają zbijania a uchwyty trzeba mocniej przykręcać, by nie latały w kółko. Konieczność zachowania odpowiedniej dbałości o zakupione przez siebie przedmioty, to norma, dlatego troska o meble sosnowe nie powinna nikogo dziwić. Jak dbać o meble sosnowe? W zależności od tego, czym są one pokryte, należy używać odpowiednich środków czyszczących oraz materiałów do mycia. Ponadto, omawiając wady mebli sosnowych, należy także wspomnieć o tym, że występuje takie zjawisko, jak ciemnienie drewna sosnowego. Jest to kwestia całkowicie naturalna i odbywa się poprzez reakcję na promienie UV. Trzeba podkreślić, że proces ten postępuje bardzo powoli, należy jednak dołożyć starań, by meble nie były długotrwale wystawiane na działanie promieniowania UV. Jak widać, meble z sosny nie mają zbyt wielu wad i są to raczej kwestie naturalne, którym można zaradzić dzięki odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji.

Zalety mebli sosnowych

Meble z drewna sosnowego mają bardzo liczne zalety, o których nie sposób zapomnieć. Sosna to gatunek drzewa, który jako materiał przemysłowy stał się popularny setki lat temu. Dzisiaj stanowi on znaczną część polskiego areału leśnego. Efektem tego jest stosunkowo niska cena mebli sosnowych. To zdecydowany atut tego rodzaju produktów. Tanie meble sosnowe nie powinny być jednak kategoryzowane tylko ze względu na cenę. Pomieszczenia, w których się znajdują są pełne naturalnego ciepła. Ogromną zaletą drewna sosnowego jest także wiele możliwości jego wykorzystania w przemyśle meblarskim. Dostępne są takie produkty, jak łóżko z drewna sosnowego, sosnowy regał na książki, stół z sosny itd. Niezwykłe właściwości tego materiału sprawiają również, że meble sosnowe sprawdzą się w każdej aranżacji wnętrz. Można je bowiem pokrywać wybranym lakierem, woskiem lub pozostawiać w stanie surowym. Wbrew powszechnemu mniemaniu meble z drzewa sosnowego są również trwałe, wystarczy dbać o nie we właściwy sposób. Co ciekawe, cechują się one także wysokimi właściwościami elektrostatycznymi, co wspomaga utrzymanie ich w czystości. Sprężysty materiał sprawia również, że sosnowe meble są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo, drewno z sosny jest stosunkowo łatwe w obróbce i lekkie. W praktyce oznacza to, że meble sosnowe można w dosyć prosty sposób przerobić zgodnie z własnym gustem lub ponownie wykorzystać. Ze względu na łatwość obróbki oraz dużą dostępność materiału, są one także bardzo proste do renowacji w razie konieczności.

W temacie meble sosnowe – wady i zalety, mnogość atutów tych produktów zdecydowanie przeważa nad ich słabszymi stronami. To wspaniałe wyroby, dzięki którym każde wnętrze zyska na naturalności i przytulności.