Po pierwsze: właściwa pozycja ciała osoby siedzącej na fotelu

Istotna jest przede wszystkim regulacja kąta siedzenia. Pomiędzy ramieniem a przedramieniem powinien być zachowany kąt prosty. Taka postawa sprzyja odciążeniu mięśni. Równie ważne jest zachowanie kąta prostego kończyn dolnych, na odcinku pomiędzy udem a stopą. Pod kolanem przebiegają ważne naczynia krwionośne, o których zdrowie powinno się zadbać. Bogaty wybór foteli biurowych czeka na Ciebie w sklepie https://www.ergoexpert.pl/biuro/fotele-i-krzesla-biurowe.

Po drugie: regulacja oparcia i siedziska fotela

Wiele modeli foteli biurowych ma na oparciu specjalną wypukłość. Podczas każdorazowego siadania na krześle należy pamiętać, że wypukłość ta powinna wypadać na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Ważna jest także regulacja wysokości siedziska – w taki sposób, aby nogi bez problemu dotykały podłogi, a stopy na niej spoczywały.

Po trzecie: wyregulowanie wysokości podłokietników

To kolejny szalenie ważny element. Odpowiednio wyregulowane na wysokość podłokietniki będą sprzyjać wygodnej pozycji podczas obsługiwania klawiatury i myszy. To z kolei pozwoli zapobiec pojawieniu się cieśni nadgarstka. Przy zachowaniu prawidłowej pozycji ciała w łokciu powinien być zachowany kąt prosty. Więcej informacji na temat wyboru krzeseł z podłokietnikami znajdziesz na stronie https://www.ergoexpert.pl/blog/podlokietniki-do-fotela-biurowego/.

Po czwarte: ustawienie wysokości blatu biurka

To równie ważny parametr, wpływający nie tylko na indywidualne ustawienia fotela biurowego, ale również na zachowanie prawidłowej pozycji podczas pracy i zniwelowanie późniejszych dolegliwości bólowych. Generalnie górna krawędź monitora powinna znajdować się na linii wzroku osoby pracującej przed ekranem komputera. W przeciwnym razie ustawienie monitora będzie wymuszać na Tobie zbyt duże uniesienie lub pochylenie głowy, co może skutkować bólami odcinka szyjnego kręgosłupa. Z kolei sama szerokość blatu powinna umożliwiać swobodne rozmieszczenie niezbędnych do pracy elementów biurowych, takich jak mysz i klawiatura.

Po piąte: przerwy i profilaktyka

Pracownicy biurowi, zwłaszcza ci, którzy z powodu pandemii lub po prostu takiej możliwości przenieśli się do zacisza domowego, powinni robić sobie krótkie przerwy od siedzenia przed komputerem. Co godzinę warto wstać, rozprostować kości, przejść się na spacer po domu lub wykonać serię krótkich krążeń ramion, bioder lub nadgarstków czy parę ćwiczeń rozciągających. Kręgosłup Ci za nie podziękuje!