Każdy rodzic pragnie, by pokój jego dziecka był wyjątkowy, by mały mógł w nim wypoczywać i bawić się w sposób bezpieczny. Trzeba przyznać, że o ile sporo uwagi poświęca się w różnego typu magazynach o tematyce urządzania wnętrz dziecięcym czterem ścianom, nadal jednak zbyt rzadko zwraca się w nich uwagę na to, by były one stworzone zgodnie z zasadami ekologii i poszanowania Matki Natury. A przecież aranżacja pokoju dziecka jest bardzo ważna i coraz więcej osób chce dziś żyć tak, by możliwie jak najmniej przyczyniać się do zanieczyszczania naszej planety. Okazuje się, że te dwa wyznaczniki jak najbardziej można połączyć w jedno, tworząc przestrzeń przyjazną dziecku, jego kreatywności, marzeniom i wygodzie. W jaki sposób?

Aranżacja pokoju dziecka

Tworzymy pokój przyjazny dziecku

Niezależnie do tego, czy mamy do wykorzystania niedużą przestrzeń czy też tę imponujących rozmiarów, miejmy na uwadze, by podzielić ją na strefy. W przypadku tworzenia oazy dla bardzo małego dziecka z powodzeniem wystarczą dwie. Oddzielmy od siebie kącik dedykowany odpoczynkowi oraz ten, w którym dziecko się bawi. Kiedy natomiast urządzamy pokój dla ucznia, musimy zadbać także o miejsce przyjazne nauce.

Jaka kolorystka będzie najbardziej odpowiednia? Mówi się często, że tam, gdzie przebywają dzieci, musi być ze wszech miar kolorowo. Nie jest to do końca prawda. Stonowane przestrzenie utrzymane w barwach Matki Ziemi (czyli zieleni, beżach, brązach i z domieszką grafitu, szarości czy koloru miętowego) albo w delikatnych pastelach świetnie się sprawdzą i pozwolą dziecku na błogi relaks i wypoczynek we własnym królestwie. Inspirację dawać nam mogą Skandynawowie, którzy takie właśnie pokoiki swoim pociechom przygotowują.

Zapoznaj się również z ogólnymi zasadami projektowania wnętrz: Aranżacja wnętrz – porady

Dziecięcy pokój eco friendly, czyli jaki konkretnie?

Zajmijmy się teraz tematem przyjazności Matce Naturze. Wbrew pozorom wcale nie jest trudno znaleźć takie materiały, które będą spójne z tym coraz popularniejszym trendem. Jeśli pościel, to wykonana z bawełny. Dywanik, to ten z juty, w naturalnych kolorach. Jeśli komplet składający się ze stolika i krzesełek (żeby nasza pociecha miała gdzie przyjmować gości), to drewniany, a nie plastikowy. To naprawdę nie są żadne wyrzeczenia ani trudności, by stworzyć przestrzeń przyjazną środowisku naturalnemu i zarazem taką, w której nasza pociecha będzie się świetnie czuła.

To również może Cię zainteresować:

Jak zaprojektować kuchnię –zasady projektowania kuchni

Aranżacja pokoju dziecka

Jeśli urządzamy pokoik maleństwa, musimy sami decydować o printach i dekoracyjnych elementach, które się w nim pojawią. Pamiętajmy jednak, że zasada złotego środka jest tu kluczowa, a zachowanie umiaru na pewno wyjdzie na dobre. Kiedy jednak czeka nas zagospodarowanie przestrzeni dla kilkulatka, koniecznie weźmy pod uwagę jego osobiste preferencje, przecież to on ma w tym wnętrzu przebywać, niech zatem będzie takie, jakie sobie wymarzył.

Uczmy nasze dzieci, by dbały o stan środowiska naturalnego i sami dajmy im dobry przykład. Przecież chcemy, by cieszyły się czystą planetą!