Tym bardziej, część wypoczynkowa stała się dla nas ważna i poświęcamy jej więcej uwagi. W pokoju dziennym chcemy zbudować przestrzeń dla relaksu, wygodną  i dającą poczucie wewnętrznego bezpieczeństwa, w odpowiadającej nam estetyce.

Podczas aranżacji salonu poszukujemy innych sposobów na rozwiązanie problemu kompozycji przestrzeni, niż w biurze, kuchni, czy łazience, gdzie naszym priorytetem jest funkcjonalność pomieszczenia.

Otaczający nas elektryczny sprzęt jest za razem błogosławieństwem i udręką. Forma domowego AGD zmienia się bardzo dynamicznie, co stanowi problem podczas próby dopasowania urządzeń do stylu w jakim urządziliśmy wnętrze. Gorzej, że producenci elektroniki prześcigają się w futurystycznych formach swoich produktów, co ma świadczyć o zaawansowaniu technologicznym urządzenia. Większość domowej, drobnej elektroniki: rutery, dekodery etc. możemy schować w szufladach, co zdecydowanie oczyści pokój i nie zakłóci funkcjonowania urządzeń. Co możemy jednak zrobić z większymi gabarytami? Nic. Niestety, otacza nasz spora liczba sprzętów, które muszą stać się integralną częścią wnętrza; od telewizorów, przez urządzenia klimatyzacyjne, do oczyszczaczy powietrza. Właśnie temat tych ostatnich chcę poruszyć.

Domowe oczyszczacze powietrza od kilku lat stały się sprzętem typu „must have” w naszych mieszkaniach. Miejski smog – bez względu na to, czy mieszkamy w aglomeracji, czy miasteczku – dokucza w takim samym stopniu. W okresie jesienno-zimowym wietrzenie mieszkania to praktycznie wypełnienie go toksynami pochodzącymi z rur samochodów lub kominów. Ponad roczny okres pandemii i obawa przed skażonym powietrzem jeszcze bardziej wzmocnił przekonanie o potrzebie posiadania oczyszczacza powietrza.

Na rynku jest szeroka gama urządzeń uzdatniających powietrze, wybór niby ogromny, ale problem pozostaje. Jak dopasować futurystyczne kształty oczyszczaczy powietrza, dodatkowo podświetlanych ledowymi taśmami do naszego „Modern classic”, „Eco”? Oczyszczacz musi być widoczny w przestrzeni, inaczej nie spełni swojej funkcji. Najlepiej jak postawimy go w miejscu, gdzie najczęściej przebywamy, bo zależy nam na szybkiej filtracji powietrza.

Aira oczyszczacz

Aira oczyszczacz powietrza

Co zrobić? Mimo czarno rysującego się obrazu są rozwiązania, które pozwolą nam zachować spójne wnętrze. Najprostsza zasada to dopasować wygląd jednostki do istniejących już w pomieszczeniu mebli. Szukajmy prostych, nieprzerysowanych/udziwnionych urządzeń, im prościej, bardziej klasycznie tym lepiej. Oczywiście, zawsze możemy potraktować takie urządzenie jak – nie przymierzając – plastikowe popiersie różowego flaminga sterczącego ze ściany, stanowiące wisienkę w naszym „domowym torcie”, ale to sprawdzi się tylko w kilku przypadkach na sto.

 

Ostatnio pojawiły się na rynku hybrydowe oczyszczacze powietrza zintegrowane z donicami. Można w nich sadzić rośliny, zarówno tradycyjnie, bezglebowo – zastępując ziemię keramzytem – jak i hydroponicznie. Donice mają systemy automatycznego nawadniania korzeni, co minimalizuje czas poświęcony na opiekę nad rośliną,  zatem nie jest to rozwiązanie wyłącznie dla miłośników florystyki.

Rośliny są integralną częścią zdrowej przestrzeni. Nawilżają i oczyszczają powietrze. Niwelują codzienny stres. Tworzą korzystną biosferę, w której czujemy się swobodnie.

 

O walorach estetycznych i zdrowotnych roślin napiszę więcej w kolejnym artykule. Jedno jest pewne: roślina zawsze pasuje. Dobrze dobrana potrafi podkreślić linię urządzenia, zespalając je z naszym wnętrzem.

 

Roślina zasadzona w hybrydowych oczyszczaczach powietrza oprócz produkcji tlenu, spełnia też rolę biochemicznego filtru. Funkcję biooczyszczacza pełnią korzenie. Jeżeli przefiltrujemy powietrze przez układ korzeniowy to będą one pochłaniać zanieczyszczenia osiadające na ich powierzchni (proces fitoremediacji).

 

Wybór jest, rozwiązania również. Pamiętajmy, że nie musimy kierować się tylko ceną lub marką. Hybrydowe oczyszczacze powietrza są bezawaryjnymi urządzeniami, więc warto poszperać w internecie i poszukać takiego, który sprawi nam największą przyjemność i podkreśli charakter naszego wnętrza.

 

 

 

Współpraca z firmą Mateko. Zdjęcia ze strony producenta: https://mateko.pl/