Zobacz jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym. Moda na lofty przywędrowała do nas (podobnie jak całe mnóstwo innych popularnych trendów) ze Stanów Zjednoczonych. U nas jest to dziś wybór, tam natomiast w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku okazało się, że trzeba jakoś zagospodarować wysokie pofabryczne budynki. W tego typu mieszkaniach chętnie odnajdywali się artyści, którzy nie dysponowali zbyt pokaźnym budżetem, a mieli dzięki temu spory metraż do wykorzystania. Pamiętajmy jednak, że takie pomieszczenia to już od samego początku ich istnienia spora dawka surowości. Wysokie okna, leciwe drewniane podłogi, betonowe ścianki czy metalowe elementy w ścianach to loftowa codzienność. Przeczytaj również: Jak zaprojektować oświetlenie

Lofty w Polsce -Jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym

Na początku aktualnego stulecia i Polacy zainteresowali się szczerze loftami. Mowa głównie o mieszkańcach dużych pofabrycznych miast (wspomnieć musimy choćby o Łodzi, Krakowie czy Gdańsku), takich, w których niegdyś królowały zatrudniające nawet tysiące osób fabryki. Szybko okazało się, że bogaci mieszkańcy bardzo chętnie zamieszkują na takich właśnie przestrzeniach, kupując je chętnie także pod wynajem. Nikogo już nie dziwią hotele czy apartamenty stworzone w tym właśnie klimacie, a ceny ich wynajmu za dobę bywają niekiedy zawrotne.

To również może Cię zainteresować:

Jak rozplanować włączniki i gniazdka w mieszkaniu

 

Czym wyróżnia się mieszkanie w stylu loftowym?

Przede wszystkim panuje w nim prostota i minimalizm. To nie jest miejsce, gdzie eksponuje się bibeloty, pamiątki po babci czy pluszowe maskotki. Ma być surowo!

Pamiętajmy o tym, żeby odróżnić rzeczywiste lofty (czyli pofabryczne przestrzenie zamienione na mieszkania) od soft loftów, czyli wnętrz tylko na lofty stylizowanych. W tym pierwszym przypadku nie trzeba tak naprawdę zbyt wiele zachodu, by klimat wnętrza został zachowany.

Styl loftowy to także daleko idącą skromność i powściągliwość w zakresie kolorystyki. Na jednej przestrzeni warto postawić na maksymalnie trzy barwy, w przeciwnym razie wyjątkowy charakter wnętrza nieco nam się zagubi. Najpopularniejszymi rozwiązaniami jest połączenie bieli i szarości, lecz brązy czy kolor grafitowy także warto wziąć pod uwagę.

 

Pasujące lampy do stylu loftowego:

O czym jeszcze warto pamiętać, aranżując mieszkanie w stylu loftowym?

Loft to mieszkanie znakomicie doświetlone dzięki dużym oknom. Zapominamy o firankach czy zasłonkach, pozwalając promieniom słonecznym na to, by docierały do wnętrza swobodnie. Industrialny styl przestrzeni nierzadko podkreślony jest też przez nagie ściany (betonowe albo ceglane). Tak wysoka przestrzeń pozawala na stworzenie antresoli, jeśli tylko domownicy mają na to ochotę.

Jeżeli jesteś na etapie remontu kuchni, to z pewnością Ci się przyda.

Jak zaprojektować kuchnię –zasady projektowania kuchni

Pamiętajmy, że otwarte wnętrza rządzą się swoimi prawami, które warto respektować. Zachowajmy umiar w kwestii mebli i dodatków, by wyeksponować dodatkowo charakter wnętrza. Jeśli jesteśmy fanami DIY, wiele sprzętów i elementów ozdobnych możemy stworzyć samodzielnie. Stolik roboczy z dużej szpuli po kablach, rama lustra z desek powstałych po zburzeniu starej stodoły, a może coś jeszcze innego? Wszystko zależy od kreatywności mieszkańców!

Kilka produktów do aranżacji w stylu loftowym: